Rolki Wrocław – co warto wiedzieć o łyżworolkach

Od czego zaczęło się zamiłowanie do jazdy na łyżworolkach? Oczywiście od łyżwiarstwa, które jest nie tylko efektowną dyscypliną sportową, ale również doskonałą formą rekreacji i zabawy. Do tego celu niezbędne było obuwie ze specjalnymi płozami, z którego jednak można było korzystać tylko w sezonie zimowym. Ale fani łyżwiarstwa doczekali się ze strony projektantów nowych rodzajów butów tym razem wyposażonych w kółka, które wizualnie oddają cechy rolek.

Czym są łyżworolki?

Łyżworolki to inaczej jednośladowe wrotki, posiadające kółka zamocowane jedno za drugim. Są poszukiwane przez ludzi ceniących sobie aktywność fizyczną i dbających o piękną sylwetkę. Ponadto są doskonałym sposobem na trenowanie równowagi i koordynacji. Na łyżworolkach jeżdżą chętnie zarówno dzieci i dorośli, ponieważ zawsze można doznać wielu przyjemnych wrażeń.

Szukając sposobu na ciekawe uprawianie sportu, które przyniesie radość całej rodzinie warto postawić na łyżworolki dające wiele możliwości, dostarczające radości a także pozytywnej energii na cały dzień. Jednak dla uprawiania tego rekreacyjnego sportu niezbędne są wysokiej jakości łyżworolki, które muszą być optymalnie dopasowane, tylko wtedy będzie można pokonywać alejki parkowe i wykonywać niezwykłe ewolucje.

Na czym polega jazda na łyżworolkach?

Aby rozpocząć bezpieczną naukę jazdy na łyżworolkach trzeba wybrać równy teren, wolny od dziur i samochodów. Jeżeli ktoś jeździł wcześniej na łyżwach lub wrotkach nie będzie miał problemu z opanowaniem techniki jazdy. Pozycja musi być lekko pochylona kolana delikatnie ugięte. Jazda na łyżworolkach polega na wykonywaniu płynnych, posuwistych ruchów stopami, pamiętając, że czubki obuwia muszą być skierowane na zewnątrz.

Wiele osób pewnie się zastanawia jak skutecznie wykonać hamowanie. Należy zadbać o wczesne wytracanie szybkości jazdy z użyciem hamulca, który posiadają łyżworolki. Taki sprzęt sportowy jest znakomitą alternatywą dla jazdy na rowerze czy też deskorolce. Niektórzy rozpoczynają trenowanie tego sportu ze względu na potrzebę zrzucenia zbędnych kilogramów i wymodelowania sylwetki, ponieważ tutaj wydajnie pracują nie tylko mięśnie nóg, ale również rąk, pośladków oraz kręgosłupa.

Ważne pytanie – czy łyżworolki i rolki oznaczają to samo?

To dwie różne rzeczy. Łyżworolki, jak już wspomniano stanowią połączenie rolek i łyżew a także kółek, z możliwością ich odpięcia i zamontowania płoz. Dlatego można poruszać się po chodnikach lub po lodzie. Do rolek nie można podpiąć płóz i to jest główna różnica między tym sprzętem. Jednak można spotkać się z zamiennym stosowaniem tych dwóch określeń, dlatego trzeba samodzielnie dokonać rozróżnienia.

Jak wybrać optymalne dla siebie łyżworolki?

Przed zakupem łyżworolek, trzeba poznać ich rodzaje, ponieważ jest dużo typów znacznie różniących się od siebie. I nie chodzi tylko o koszt zakupu i wygląd, ale głównie o funkcjonalność oraz przeznaczenie.

Jakie dostępne są rodzaje łyżworolek?

  • Łyżworolki rekreacyjne – przeznaczone są dla osób początkujących, odpowiednie dla dzieci i dorosłych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w tym sporcie.
  • Łyżworolki regulowane – to modele odpowiednie dla dzieci. Co zapewnia regulacja? Można odpowiednio dopasować oraz zmienić rozmiar buta nawet do czterech rozmiarów.
  • Łyżworolki agresywne – przeznaczone są dla ludzi, którzy potrafią dobrze jeździć, dynamicznie i wyczynowo. Modele są dobrze zabudowane a także wzmacniane, wyposażone w małe kółka. Na pewno wiele osób zastanawiało się, na jakich łyżworolkach jeżdżą wyczynowcy pokonujący murki, barierki i rampy. Tego typu łyżworolki są bardzo zwrotne i da się na nich wykonywać niesamowite ewolucje. To jednak jest odpowiednie tylko na osób zaawansowanych.
  • Łyżworolki terenowe – nazywane inaczej nartorolkami. Są przeznaczone do jazdy po bardzo zróżnicowanym terenie również wyboistym.

Oczywiście, to nie wszystkie rodzaje łyżworolek, w sklepie dostępnych jest więcej modeli dostosowanych do konkretnych technik jazdy. Jednak najczęściej wybieranymi są dwa pierwsze rozwiązania.Trzeba jeszcze pamiętać, że dokonując wyboru trzeba wziąć pod uwagę wiek i płeć, można nabyć:

  • Łyżworolki męskie – są to modele szersze, posiadające spokojniejsze barwy, ale bardziej zdecydowany design, tym różnią się od modeli damskich.
  • Łyżworolki damskie – są lepiej dopasowane niż męskie, posiadają subtelniejszy wygląd.
  • Łyżworolki dziecięce – specjalnie dla dzieci powstały modele regulowane, dzięki czemu uda się je lepiej dopasować do stopy dziecka, która przecież stale rośnie.

Jakie kółka powinny mieć łyżworolki?

Do wyboru są kółka mniejsze i większe, twarde i miękkie, wszystko zależy od danego rodzaju. Czym się cechują każde z nich?

  • Niewielkie kółka najczęściej do 70 mm – zapewnią wolniejszą jazdę, ale są one stabilne i zwrotne.
  • Duże kółka duże ponad 84 mm – zapewnią rozwinięcie większej prędkości, jednak jest to osiągnę kosztem zwrotności i stabilności.
  • Miękkie kółka – zapewniają wolniejszą jazdę, jednak są bardzo wygodne i amortyzują nierówności.
  • Twarde kółka – to szybsza jazda, ale o zmniejszonym komforcie.

Jeżeli trudno zdecydować się na konkretne rozwiązania istnieje alternatywa to znaczy średni rozmiar kółek i średnia twardość.

Co warto wiedzieć?

Najważniejszą sprawą przy wyborze rozmiaru łyżworolek jest prawidłowe zmierzenie stopy uwzględniając także wysokość podpicia oraz szerokość stopy. Przymierzając łyżworolki, trzeba je zapiąć i stanąć na delikatnie ugiętych nogach, kontrolując czy zapięcie zapewnia prawidłową stabilność stawom skokowym oraz kostkom. Niezwykle ważna jest funkcjonalność łyżworolek, które występują w kilku wariantach. Najczęściej kupowane są modele, 2 w 1, co oznacza rolki i płozy do jeżdżenia po lodzie, modele 3w1 a także 4w1 czy też 5w1. O czym to mówi? Takie łyżworolki zawierają kilka funkcji to znaczy: rolek, łyżew, wrotek na3, 4 kółkach, oraz wrotek klasycznych. Często organizowane są imprezy, których celem jest propagowanie narciarstwa biegowego i zdrowego stylu życia, podczas których odbywają się zawody na łyżworolkach oraz nartorolkach.